Kolekce světových encyklopedií

Měsíční archív: Prosinec 2012

Encyklopedie

Encyklopedie jsou strukturovanými, zpravidla objemnými díly, které se nám pokoušejí představit nové lidské poznání z různých oborů. Encyklopedie můžeme definovat díky čtyřem základním vlastnostem. Jedná se o předmět encyklopedie, dále účel, metoda a proce vzniku.

V prvé řadě tedy máme encyklopedie obecné, které obsahují jednotlivá hesla z různých dalších oborů. Mezi takové encyklopedie patří například Encyclopaedia Britannica nebo třeba nám známý Ottův slovník naučný. Dále se mohou encyklopedie specializovat na určitě obory nebo okruhy hesel. Tyto se pak označují občas jako slovníky. Tady se jedná například o slovníky lékařství a tak podobně.  Nebo se tako méhou encyklopedie specializovat na uričitě zeměpisné a kulturní oblasti, tedy třeba encyklopedie o určitých zemích nebo třeba o náboženstvích.

Také dále dělíme encyklopedie podle řazení. Maáme encyklopedie, které jsou řazeny abecedně a dále také encyklopedie, které jsou řazeny hiearchicky. Pokud bychom měli mluvit o elektronických encyklopediích, tak ty samozřejmě kloubí tyto dva způsoby dohromady, avšak to je u klasických knižních encyklopedií nepředstavitelné. Nesmíme si také plést rozdíl mezi slovníkem a encyklopedií. Slovníky přibližují lidem pouze jednotlivá hesla a tak podobně, avšak encyklopedie se snaží zabřednout do problému poněkud hlouběji a objasnit to člověku obšírněji.

Pokud bychom se měli podívat na historii encyklopedií, tak bychom museli až do starého Řecka. V dnešní době jsou encyklopedie opravdu oblíbenými dárky, například pro menší děti pod stromeček nebo na narozeniny.

Vložil Odborné encyklopedie | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Encyklopedie psů

Psi jsou asi nejoblíbenějším domácím mazlíčkem na světě. Proto také miliony lidí po celém světě psy miluje a jsou v podstatě jejich koníčkem. Proto byla také napsána a ilustrována široká řada různých encyklopedií o psím plemenu.

Pokud si zajdete do nějakého kamenného knihupectví, tak tam určitě naleznete veliké množství takových knih nebo encyklopedií. Pokud se Vám nechce do žádného knihkupectví, tak se můžete podívat v různých internetových knihupectvích, kde narazíte také na obrovské množství knih obecně o psím plemenu nebo také o různých plemenech. Veliké množství naleznete například v internetovém knižním obchodě na adrse altercan.com.

Jednou z takových knih je zde pak například kniha s názvem PES (Encyklopedie). Tato kniha je výjimečná v tom, že se jedná o nejobsáhlejší českou knihu o psím plemenu od roku 1903. Naleznete zde více jako devět se stran psaného tištěného textu, pak také skoro dva a půl tisíce obrázkových ilustrací a také velice obsáhly heslovitý rejstřík, podle kterého během pár chvil naleznete to, co hledáte. Naleznete zde 333 registrovaných plemen a pak také dalších několik set plemen, a to tajk plemena zaniklá, zapomenutá, až třeba po plemena, která vzniklad křížením.

Vložil Encyklopedie zvířat | Štítek , , , | Zanechat komentář